Fastfoody ani sladkosti nevybeháš

15.09.2019

Už ste sa asi stretli s rôznymi fitness influencermi, ktorí sa riadia stravovaním podľa IIFYM. Veľa z nich tvrdí a je to aj pravda, že na to aby sme schudli alebo si udržali postavu nám stačí držať sa v kalorickom deficite a je jedno čo zjeme. To je síce fajn a áno je to tak, pokiaľ chceme schudnúť iba zvonka. Ale skutočnosť je predsa len troška iná a z dlhodobého hľadiska je aj nebezpečná.

Človek môže vyzerať chudo zvonka, ale v skutočnosti je obézny tzv. "chudý v obezite". Tento stav je extrémne nebezpečný. Pretože človek je chudý a myslí si, že je zdravý a v pohode. To, že má rýchly metabolizmus a neukladá sa mu podkožný tuk nie je zárukou zdravia. Pretože všetok ten tuk sa ukladá medzi orgánmi. A tento tuk vidieť nie je. A zároveň je to oveľa nebezpečnejší tuk ako ten, ktorý vidíme navonok. To znamená, že človek ktorý váži 80kg môže mať plochu medzi-orgánového tuku (viscelárneho) úplne rovnakú, ako človek, ktorý váži 50kg. Ten väčší človek má aj podkožný tuk, snaží sa ho znížiť aj stravou tak svoj problém rieši. Ten chudý človek takýto problém nerieši a môže ho to stáť zdravie. Preto nie je všetko tak ako vyzerá.

A ako vlastne plochu viscelárneho tuku zistíme ak ho v skutočnosti nevidíme? Jednou a zároveň najlacnejšou metódou je ísť na meranie InBody. Kde vám váha ukáže akú veľkú máte plochu viscelárneho tuku a ukáže vám aj mnohé ďalšie dôležité údaje o skladbe vášho tela ako napr. pomer svalstva a tuku, objem vody v tele, váš bazálny metabolizmus atď.

Ak zistíme, že náš viscelárny tuk má väčšiu plochu ako je zdravé a rozhodneme sa s tým niečo spraviť, riešenie nespočíva v tom začať cvičiť. A to je práve ten problém, ktorý sa vám snažím povedať. Väčšina ľudí si povie, že bude viac cvičiť, viac behať, viac sa hýbať. Častokrát počúvam vetu, cvičím aby som mohol jesť....ale čo jesť? Klobásky, slaninku, mastné presolené hranolčeky, zákusky, koláče...nenapadne ich vzdať sa jedla. Tento tuk nevybeháte ani nevycvičíte. Zmenšíte ho iba správou a zdravou stravou.

Spojenie slov zdravá strava u mnohých z nás vyvoláva pocit strachu a obavy, že už si nikdy na jedle nepochutnáme. Že už nikdy nič dobré nemôžeme zjesť. Život sa nám skončil. Ale je to presný opak. Stačí mať odhodlanie a kombinovať rôzne potraviny. Skúšať nové recepty. Osvojiť si "nové" potraviny. Tak isto ako pri robení klobások alebo vypekaní zákuskov, tam to tiež nešlo hneď, tiež nebol prvý recept najlepší... Verte mi, nakoniec zistíte, že takáto racionálna strava vám prinesie nie len zdravie, ale aj veľa energie, dobrú náladu. Už viac nebudete poznať pocit únavy po obede, prinesie vám naozaj radosť do života.

Faktom je, že aj ja sama som kedysi prežívala na fastfoodoch, snickerskách a iných sladkostiach a do toho som ešte aj fajčila. Cvičenie som absolútne nepoznala a vyhýbala som sa tomu. Aj keď som možno vyzerala chudo, ale v skutočnosti som nebola. Vyzerala som šťastne, ale v skutočnosti som bola skoro stále unavená a myslela som si, že je to úplne normálne. Ale nie je. Zmenila som spôsob života. Samozrejme nie zo dňa na deň. To je naozaj veľmi ťažké a v realite nepoznám človeka, ktorý by zahodil sladkosti a fastfoody a začal makať v posilke z jedného dňa na druhý. Ale postupne a trvá mi to už viac ako dva roky a stále nemôžem povedať, že žijem 100% zdravým životným štýlom. Ale dá sa to ak človek ozaj, ozaj chce. A niet inej cesty ako chcieť, chcieť do života zaviesť zmenu a neostať iba pri chcení. Musíme konať. Môžete to skúsiť ako ja, môžete skúsiť inú cestu, bez skúšania to nepôjde ani mne to nešlo na prvý krát. Zlyhala som tak 500 krát a zlyhávam aj dnes, ale vždy to prekusnem a nakoniec sa to vždy podarí. Kde je vôľa tam je cesta. J A ešte niečo. NENECHAJTE SA ODRADIŤ OKOLÍM! Ľudia vám budú hovoriť veci typu si otravný/á, nebuď taký asketický, užívaj si život atď., ale to sú ľudia ktorí sú len frustrovaní z toho, že sú leniví priniesť do svojho života dobrú zmenu, lebo ich to zo začiatku stojí trocha času, trochu pohodlia. Ale výsledok, verte mi, stojí za to, byť zdravý, skutočne šťastný a mať zdravú rodinu.