Základné odporúčania pre výživu športovcov

25.01.2021

ZÁKLADNÉ ODPORÚČANIA PRE VÝŽIVU ŠPORTOVCOV, predovšetkým kulturistiku a fitnes

*pokiaľ ste amatéri, nemôžete jesť a trénovať rovnakým spôsobom ako špičkoví športovci - zničíte sa ako fyzicky tak aj finančne

1.NAUČTE SA STRAVOVAŤ RACIONÁLNE

Kvalitná strava rovná sa, nemusieť používať toľko špeciálnych produktov. Ani nelegálne doplnky nepôsobia dostatočne ak máte nekvalitnú stravu. Z čoho by hormóny (anaboliká), v prípade, že je v strave nedostatok KVALITNÝCH bielkovín a k ich využitiu nutných vitamínov a minerálov, budovali hmotu? Určite nie z tuku.

 • raňajky nemusia nutne obsahovať vajcia a šunku (resp. údeniny)
 • neraňajkujte hneď po zobudení
 • minimálne hodinu pred cvičením nejedzte
 • neprejedajte sa po cvičení (ani kvalitnou stravou), zablokujete rastový hormón a budete priberať
 • nespoliehajte sa na proteínové nápoje hneď po cvičení, zvážte tiež či je vhodné jesť veľké množstvo samotného cukru v domnení, že sa vám zvýši hladina inzulínu a VŠETKY skonzumované cukry sa uložia vo forme glykogénu, ktorý potom využijete ako zdroj energie (niekedy až o dva dni). Skôr si tak zablokujete rastový hormón.
 • prevahu bielkovín jedzte na večeru, cez deň potrebuje telo najmä energiu, nemá snahu budovať svalovú hmotu

2. AK ZAČÍNATE POUŽÍVAŤ ŠPECIÁLNE DOPLNKY, VYBERTE OBMEDZENÉ MNOŽSTVO NIEKOĽKÝCH VÝROBKOV

 1. GEINER - vhodné ako desiata, či druhá večera- vyberajte dôsledne, niektoré drahšie produkty obsahujú okrem živín aj zmes aminokyselín (ďalej len AMK), vetvených AMK, jednotlivých AMK ( napr. glutamin), bielkovinové hydrolyzáty s kompletným spektrom AMK, tráviace enzýmy a celú radu ďalších látok. Je preto nutné vypočítať si, koľko účinných látok skonzumujete v dennom množstve. Ak ich beriete jednotlivo pozor na predávkovanie a zbytočnú investíciu. 
 2. PROTEÍN - s koncentráciou do 70% pre začiatočníkov, používajte ako náhradu údenín
 3. VITAMÍNY, MINERÁLY- nutné pre správne fungovanie metabolizmu
 4. TUKY - MCT tuky, užívanie po tréningu v rysovacom období, ich premenou nevzniká zásobný tuk. Začína sa pri 10g a postupne sa zvyšuje až na 30g, treba odsledovať reakciu. Vyššie dávky vhodné iba pre športovcov nad 100kg.

3. AK ZAČNE NÁRAST SVALOVEJ HMOTY STAGNOVAŤ , ALEBO CHCETE PODÁVAŤ PROFESIONÁLNE VÝKONY, POUŽITE AJ ĎALŠIE DOPLNKY, ZLOŽENÍM JEDNODUCHŠIE.

- testovanie nových a nových produktov a postupov, o ktorých ste sa dočítali, že z vás spravia Arnolda, je presne to čo nechcete a len vám to vytiahne peniaze z vrecka bez nejakého výrazného efektu

4. NEPODLIEHAJTE ZDANIU, ŽE NIEKTORÝ PRODUKT NEFUNGUJE (AK VÁS NENAFÚKNE O 5KG PO TÝŽDNI POUŽÍVANIA)

Čím pomalší, ale nepretržitý rast, tým väčšia istota dosiahnutia požadovaného efektu. Docielenú hmotu tak udržíte aj miernym obmedzením tréningu a znížením energetického príjmu.

 • Jednou z možných príčin stagnácie môže byť nedokonalá činnosť tráviaceho traktu.
 • Stagnácia je však predovšetkým prejavom dosiahnutia vášho fyziologického maxima.

5. UVEDOMTE SI, ŽE EXISTUJÚ VRODENÉ PREDISPOZÍCIE 

Je pravda, že predispozície možno úspešne v období rastu rozvíjať. Muži majú tú výhodu, že si do vysokého veku zachovávajú produkciu anabolizujúceho testosterónu. Každý človek je však iný, niekto má zníženú produkciu testosterónu, niekto trpí poruchou využitia bielkovín, niekto ma dlhé tenké končatiny, na ktorých sa ťažko stavia dostatok svalovej hmoty. 

Výživová poradkyňa Miriam Bohušová

miriam@vyziva.life

Zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Výživa hlavně pro kulturistiku a fitness